fbpx
Pandemia, pełna szafa i świadectwo

Biała koszula wyprasowana, pozostaje kwestia spodni. Jak zawsze zresztą, tak i aktualnie mamy z tym problem – przecież świadectwo należy odebrać, będąc elegancko ubranym! Syn przymierza czarne eleganckie spodnie, z których, jak się okazuje po chwili – już wyrósł. Ale upiera się, że do szkoły pójdzie właśnie w nich. A ja zachodzę w głowę, czy zdążę jeszcze dzisiaj znaleźć czas, żeby podjechać po spodnie dla młodego. Podejrzewam, że przez pandemię koronawirusa niejedno dziecko wyrosło z ubrań, które kupione „na zapas” czekały w szafie. Również przez pandemię koronawirusa zakończenie roku będzie wyglądało inaczej.

Odebrać świadectwo to sztuka

Klasa mojego syna została podzielona na dwie grupy: dzieciaki z początku listy przychodzą wcześniej, reszta ma wyznaczoną inną godzinę. By odebrać świadectwo, dzieci pojedynczo wchodzą do szkoły w pełnym umundurowaniu „anty-covid”. Rodzice do szkoły nie wchodzą, toteż dostaliśmy wytyczne, w co wyposażyć dzieci. Zgodnie z wytycznymi syn wyposażony będzie w kilka reklamówek. W jednej – podręczniki do oddania, w drugiej czekoladki dla nauczyciela. Trzecia przygotowana po to, żeby zabrać szkolną wyprawkę, czwarta na pozostałe rzeczy z szatni. Bawi mnie to i jednocześnie przeraża. Odbierzemy świadectwo i wakacje! Czyli w sumie dzień jak kilkadziesiąt poprzednich tyle, że będzie mniej nauki 😉

Świadectwo rzecz święta

Świadectwo to dokument publiczny. Jednak nie znaczy to, że możemy ot tak publikować jego zdjęcia i chwalić się osiągnięciami dziecka w mediach społecznościowych. Dokument ten zawiera dane jak: imię (imiona) i nazwisko ucznia, jego datę i miejsce urodzenia, PESEL, do której szkoły i klasy uczęszczał i w jakim roku szkolnym. Poza tym na świadectwie znajdziemy informację o zachowaniu. Dodatkowo ocenę z religii, jeżeli uczeń na takie zajęcia uczęszczał – czyli dane o wyznaniu. O tym, na jakich warunkach, według jakiego trybu i wzoru świadectwo jest sporządzone decydują przepisy prawa. Konkretnie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. W związku z powyższym, na świadectwie znajdziemy sporą ilość informacji. Już wiecie do czego zmierzam?

Bezpieczeństwo dzieci – motyw 38 RODO

Świadectwo to dokument, który powinniśmy chronić. Jak napisałam powyżej, zawiera dużą ilość danych. Rodzice często chwalą się osiągnięciami dzieci – są dumni, oczywiście. Na facebooku można spotkać zdjęcia dzieci ze świadectwami właśnie, udokumentowane zdane egzaminy na prawo jazdy, czasami i wyniki badań! Niekoniecznie chciałabym, żeby szerszy krąg znajomych wiedział, kiedy mój syn ma urodziny. Takie szczątkowe informacje, jak np. data urodzenia, podawane co jakiś czas, w końcu doprowadzą do nieszczęścia.
Świadectwo szkolne to dokument dotyczący głównie niepełnoletnich. Motyw 38 RODO wspomina, że dzieci są mniej świadome ryzyka, jakie im grozi w związku z przetwarzaniem danych i publikacją w miejscach do tego nieprzeznaczonych. To my, dorośli, odpowiadamy za ich bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo naszych dzieci należy mieć na uwadze w przypadku nadejścia chęci pochwalenia się osiągnięciami naszej pociechy. Należy o tym pamiętać nawet, jeżeli świadectwo zawiera czerwony pasek.

Categories: Nowości