fbpx

Prywatność sprawą priorytetową

Niewątpliwie dla niektórych osób korzystających z portali społecznościowych ustawienia prywatności nie mają żadnego znaczenia. Wystarczy przejrzeć profile kilku znajomych na portalach, by dowiedzieć się o szczegółach dotyczących ich prywatnego życia. Bezsprzecznie prywatność nie gra tu żadnej roli. Po postach zamieszczonych na tablicy widać gdzie i kiedy znajomy był na wakacjach. Kiedy ma urodziny, urlop, a czasami nawet z kim żyje w stosunkach nie do końca przyjaznych. My, Inspektorzy, do tej grupy nie należymy.

Chroń swoją prywatność

Przede wszystkim zapewniam Was, że naprawdę niewiele potrzeba, by zmienić ustawienia prywatności na portalu społecznościowym. Jak?Przykładowo. Do grona osób, które mogą oglądać udostępniane przez nas zdjęcia, dopuśćmy jedynie najbliższych znajomych czy rodzinę. Usuńmy z widoczności informacje na temat miejsca zamieszkania czy datę urodzenia.
Wydaje się, że to podstawowe kroki, które zwiększą nasz poziom bezpieczeństwa. Zapewnią nam swoistego rodzaju prywatność.

Zagrożenia

Z załączonych podczas wakacji zdjęć wiadomo, że aktualnie nie ma nas w domu. Niebezpieczne? Owszem. Z pewnością taka informacja pomoże złodziejowi w splądrowaniu naszego dobytku. Wiele już było takich sytuacji. Niestety. Same zdjęcia, jeżeli już o nich mowa, mogą zostać wykorzystane w celach niekoniecznie nam przychylnych.
Gromadząc dane o odwiedzanych przez nas miejscach, ulubionych stronach, członkach rodziny, miejscu zamieszkania czy dacie urodzenia bezsprzecznie nasz potencjalny agresor ma ułatwione zadanie. Przykładowo, może nawiązać z nami kontakt, podając się za znajomego, może wzbudzić nasze zaufanie. Ma przecież dostęp do wielu informacji na nasz temat. Wachlarz możliwości w przypadku wykorzystania tego typu informacji jest ogromny. Prywatność zatem należy szanować. Nigdy nie wiemy, kto przegląda nasz profil i do jakiego celu wykorzysta pozyskane informacje.

Portale gromadzą zbyt wiele danych

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, iż ponad 56% użytkowników portali społecznościowych próbowała zmienić ustawienia prywatności. Przede wszystkim RODO spowodowało większą świadomość. 56% to jednak wciąż jest za mało. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.
Jak pisze UODO, zakres danych gromadzonych przez portale społecznościowe często wykracza poza zakres danych, które użytkownik świadomie udostępnił. Portal pozyskuje również informacje na temat naszej aktywności w sieci Internet, o urządzeniach, z których korzystamy. Po co? Choćby na tej podstawie ma możliwość wyświetlania nam w późniejszym czasie spersonalizowanych reklam.

Szanujmy swoją prywatność

Podsumowując, to od nas zależy, jakie informacje i komu ich udzielimy. Róbmy to z głową. Portal społecznościowy to źródło wiedzy nie tylko dla naszych najbliższych czy znajomych. Pamiętajmy. Niestety, świat jest pełen oszustów i osób, które mogą żerować na nas oraz naszej naiwności. Pozyskanie zaufania drugiego człowieka to najlepsza droga do zrobienia mu krzywdy.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji i służymy pomocą. Portal społecznościowy nie jest taki straszny, jeżeli będziemy obchodzić się z nim odpowiednio. Napiszcie – podzielcie się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami.

Categories: Nowości