fbpx

Aplikacja mobilna

Niewątpliwie obecnie każdy z nas posiada smartfon. Ponadto rzadko się zdarza, aby telefon służył wyłącznie do wykonywania rozmów telefonicznych. Z pewnością przyznacie mi rację, że czasami bezmyślnie instalujemy kolejne „apki”. Aplikacja mobilna – ułatwi życie, przyśpieszy wykonanie wielu czynności, dostarczy rozrywki. Aplikacja mobilna ze wszystkim radę sobie da! Poczta elektroniczna, nawigacja samochodowa, dostęp mobilny do banku, przeglądarki internetowe. Oczywiście, są i takie aplikacje, które po prostu są ciekawe i pozwalają nam na zagospodarowanie wolnego czasu.

Aplikacja Facebook

Zacznijmy od obecnie chyba najpopularniejszej aplikacji mobilnej. Numer 1 – aplikacja Facebook. Czy ktoś kiedyś zastanawiał się do czego aplikacja ma dostęp tuż po instalacji? Gdzie spółka posiada siedzibę? W związku z tym gdzie trafiają nasze dane? Aplikacja Facebook jako medium społecznościowe może stanowić swoistą darmową lub płatną reklamę. Bezsprzecznie to ogromna korzyść, która ma nam zrekompensować ilość danych, do których aplikacja ma dostęp. Wiele osób ma ją zainstalowaną po to, aby wymieniać się informacjami ze znajomymi, publikować zdjęcia, nagrania. Najważniejsze to jednak zachowanie zdrowego rozsądku oraz weryfikacja dostępu aplikacji do danych z naszego urządzenia. Dla własnego dobra warto czytać ustawienia prywatności i je systematycznie modyfikować w zależności od swoich potrzeb.

Aplikacja FaceApp

Kolejne aplikacja, o której ostatnio jest głośno, a swój debiut miała już w 2017 roku to FaceApp. Wspomniana aplikacja potrafi postarzać lub odmładzać naszą twarz na zdjęciach. Do czego ów „apka” ma dostęp? Czy i w jakim zakresie możemy ten zakres zmienić? (zrzut ekranu dot. ustawień)

Niestety, sama aplikacja ma dostęp nie tylko do wybranego przez nas zdjęcia, które chcemy postarzeć. Aplikacja ma dostęp do całości galerii. Pamiętajmy, iż obróbka takiego zdjęcia nie jest dokonywana na naszym urządzeniu. Rzecz się dzieje w chmurze. Choć rozrywka może być przednia, proszę pamiętać. Wszystko, co już raz zostanie wysłane do sieci, już tam pozostanie. Użytkownik instalujący aplikację przyznaje FaceApp właściwie wszystkie możliwe prawa do korzystania, modyfikowania, dystrybucji czy tworzenia pochodnych materiałów na podstawie zawartości umieszczanej przez niego w aplikacji. Dlaczego? Na jakiej podstawie? Są to bowiem domyślne ustawienia aplikacji, których w większości nikt nie sprawdza.

Aplikacja Instagram

Kolejną popularną aplikacją jest Instagram. Aplikacja, przy której warto zadać na początku pytanie. Ilu z Was – użytkowników Instagramu – zmieniło poniższe ustawienia domyślne?

Jak wskazuje Regulamin popularnej aplikacji misją Instagrama jest: „Zbliżanie do osób i rzeczy uwielbianych przez użytkowników”. Zatem dostęp do naszego urządzenia jest konieczny, ale czy w tak szerokim zakresie? Czy istnieje realna możliwość zmiany tych ustawień?

Naruszenia ochrony danych przez aplikacje mobilne

Jak wskazuje Urząd Ochrony Danych Osobowych naruszenia ochrony danych przez aplikacje mobilne to obecnie już problem globalny. Kwestie związane z ochroną danych osobowych w aplikacjach mobilnych nie ograniczają się jedynie do zapewnienia przejrzystości i realizacji obowiązku informacyjnego. Na twórców aplikacji mobilnych, nałożony jest m.in. obowiązek zapewnienia ochrony danych osobowych w fazie projektowania i domyślnej ochrony danych. Jeżeli mamy w związku z tym wątpliwości, możemy zawsze skorzystać z możliwości złożenia skargi do UODO. Bezsprzecznie nie bójmy się pytać i opowiadać o swoich zastrzeżeniach i wątpliwościach.

Ustawienia prywatności w aplikacjach mobilnych

Chcemy w pełni kontrolować swoje dane udostępniane w Internecie? Podnośmy stale swój poziom świadomości w zakresie aplikacji mobilnych. Przede wszystkim pamiętajmy o jednym! Konieczna jest zmiana ustawień domyślnych aplikacji. W czerwcu 2019 r. opublikowano raport „Special Eurobarometer 487a” wykonany na zlecenie Komisji Europejskiej. Godne uwagi jest to, co z niego wynika. 56% wszystkich użytkowników sieci społecznościowych choć próbowała zmienić swoje ustawienia prywatności domyślne w profilu osobistym. A co z resztą? Główne powody braku zmiany takich domyślnych ustawień prywatności, to przede wszystkim zaufanie do serwisów społecznościowych.

Podsumowując, we wszystkim powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Choć zastanówmy się przez chwilę przed umieszczeniem zdjęcia w aplikacji, czy zdjęcie umieszczamy w celu prywatnym czy służbowym. I na koniec, pamiętajmy, że osobą, która Was wesprze i w takiej sytuacji, jest Wasz IOD! Taki jak ja!

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu.