fbpx

W związku z nadejściem wakacji chcielibyśmy zaoferować Wam pierwszą pomoc z zakresu ochrony danych osobowych. Lato to dla wielu z nas czas odpoczynku i urlopu. Niestety, nie oszukujmy się. Z pewnością i wtedy chwila nieuwagi może nas kosztować dni nieprzyjemnych konsekwencji. Ze względu na to nie możemy przestać być odpowiedzialni za swoje dane osobowe. Wydaje się jednak, że w tym czasie wszyscy jesteśmy bardziej podatni na próby wyłudzenia, kradzieży. Również danych osobowych.

Pierwsza pomoc – pkt 1

Nie zostawiaj dowodu osobistego w zastaw!

Prawdopodobnie każdy z nas spotkał się z praktyką zostawiania dowodu osobistego w wypożyczalniach, hotelach itp. Choć nie mają do tego prawa, wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego często proszą o pozostawienie dokumentu w zastaw. Godzina to wystarczająco długo, aby ktoś wziął dokument. Następnie zrobił jego kopie i wykorzystał nasze dane. W jakim celu? Aby zrobić zakupy przez internet, zawrzeć umowę z operatorami telefonii komórkowej, a nawet zaciągnąć pożyczkę…

Pierwsza pomoc – roztropność

Przede wszystkim pamiętajmy – nikt zgodnie z prawem nie może od nas wymagać, byśmy zostawili dokument tożsamości w zastaw! Sytuacja dowód osobisty za wypożyczany sprzęt nie ma prawa mieć miejsca. Podobnie do wypożyczalni nie zostawiajmy dowodu osobistego w recepcji hotelowej. Niewątpliwie pracownik recepcji może poprosić nas o przedstawienie dokumentu w celu ustalenia naszej tożsamości. Oznacza to, że recepcjonista ma tylko prawo wglądu do naszego dowodu osobistego. Nie może go kopiować ani zatrzymywać!

Pierwsza pomoc – świadomość

Zapamiętajmy, że prawo do zatrzymywania dokumentów potwierdzających tożsamość, jak i przetwarzania danych w nich zawartych mają tylko nieliczne instytucje. Uprawnione do tego są jedynie podmioty wskazane w aktach prawnych. Godne uwagi jest również to, że za zatrzymywanie bez podstawy prawnej naszego dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności albo kara grzywny (ustawa o dowodach osobistych).

Pierwsza pomoc – pkt 2

Nie pozwalaj robić kserokopii swoich dokumentów!

Podczas gdy jedni biorą w zastaw nasze dokumenty, inni chcą jego kserokopię. W związku z powyższym wywodem, zapewne już się domyślacie. Tego również nie wolno im robić. Do dochodzenia ewentualnych roszczeń dot. zniszczenia sprzętu wystarczy spisanie informacji z dokumentu tożsamości, którym się okażemy. Nic więcej.

Pierwsza pomoc – pkt 3

Domagaj się usunięcia lub zwrócenia formularza czy notatki dot. wypożyczenia sprzętu!

Jeżeli przedsiębiorca postanowił spisać Wasze dane z dowodu osobistego, domagajmy się zwrotu notatki. Oczywiście, po tym jak zwróciliśmy wypożyczony sprzęt.

Pierwsza pomoc – pkt 4

Nie trać kontroli nad danymi!

Okazji, by podczas wakacji pozyskać od nas nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe jest więcej. Przykładowo, koncerty czy festiwale. Organizatorzy wydarzenia proponują nam bilet w atrakcyjnej cenie lub za darmo, gdy wypełnimy dodatkowy formularz. Czy jeszcze gorzej, wyrazimy zgody na przetwarzanie danych. W ten sposób zaczynamy tracić kontrolę, komu i w jakim celu udostępniliśmy dane.

Pierwsza pomoc – pkt 5

Uważaj na różnego typu ogłoszenia!

Na zakończenie jeszcze słowo o ogłoszeniach. Niestety, wśród prawdziwych ogłoszeń są i takie, których celem jest pozyskanie jak najdokładniejszych informacji na nasz temat. Warto zachować szczególną ostrożność, odpowiadając na ogłoszenia. Jeśli ktoś żąda od nas np. numeru PESEL czy skanów naszych dokumentów tożsamości, zastanówmy się czy rzeczywiście może. Czy są mu potrzebne. Masz wątpliwości? Zadzwoń do swojego Inspektora Ochrony Danych. Jeszcze bardziej bądźmy ostrożni, gdy w ogłoszeniu jest link kierujący do dodatkowego formularza.

W imieniu Zespołu Informatics życzę Wam, aby tegoroczny urlop nie przysporzył niepotrzebnych problemów a przyniósł relaks i wytchnienie!

Masz pytania? Napisz do mnie! Chętnie Ci pomogę! Pozdrawiam serdecznie 🙂